Organic Standards
- (3)
- (1)
- (1)
- (3,094)
- (6)
- (1)
- (488)
- (1)
- (26)
- (8)
- (2)
- (66)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (16)
- (1)
- (80)
- (7)
- (35)
- (301)
- (2)
- (7)
- (4)
- (8)
- (1)
- (533)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (24)
- (126)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (5)
- (16)
- (265)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (11)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (23)
- (24)
- (3)
- (2)
- (1)
- (40)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (19)
- (44)
- (1)
- (174)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (82)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (104)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (65)
- (1)
- (27)
- (1)
- (4)
- (18)
- (26)
- (45)
- (1)
- (26)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (79)
- (29)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (14)
- (134)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (39)
- (49)
- (42)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (24)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (276)
- (286)
- (1)
- (516)
- (1)
- (1)
- (1)
- (49)
- (2)
- (9)
- (5)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
| Boiling Point | 131°C |
|---|---|
| Linear Formula | C4H5 N |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Density | 0.967 g/mL (at 25°C) |
| Vapor Density | 2.31 (vs. air) |
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥98.0% (GC) |
| CAS | 109-97-7 |
| MDL Number | MFCD00005216 |
| Flash Point | 36°C - Closed Cup |
| Synonym | Azole; Divinylenimine; Imidole |
| RTECS Number | UX9275000 |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 67.09 |
| Melting Point | -23°C |
TraceCERT™ Phenanthrene certified reference material, MilliporeSigma™ Supelco™
This certified reference material (CRM) is produced and certified in accordance with ISO/IEC 17025 and ISO 17034. This CRM is traceable to primary material from an NMI, e.g. NIST or NMIJ.Certified content by quantitative NMR incl. uncertainty and expiry date are given on the certificate.
| Boiling Point | 340°C |
|---|---|
| Type | Certified Reference Material |
| Linear Formula | C14H10 |
| CAS | 85-01-8 |
| MDL Number | MFCD00001168 |
| Physical Form | Neat |
| Flash Point | 171°C |
| Packaging | Bottomless Glass Bottle with Inserted Fused Cone |
| Grade | TraceCERT™ Analytical Standard |
| Formula Weight | 178.23 |
| Density | 1.063 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 98°C to 100°C |
| Product Line | TraceCERT |
PESTANAL™ Flonicamid Metabolite TFNG, MilliporeSigma™ Supelco™
Flonicamid Metabolite TFNG is one of the metabolites of flonicamid, which is a selective aphicide.
N'-Methyl Omeprazole Pharmaceutical Secondary Standard, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmaceutical secondary standards for application in quality control provide pharma laboratories and manufacturers with a convenient and cost-effective alternative to the preparation of in-house working standards
| Boiling Point | 169°C |
|---|---|
| Linear Formula | C6H5 SH |
| Grade | Analytical Standard |
| Density | 1.073 g/mL (at 25°C) |
| Vapor Density | 3.8 (vs. air) |
| Vapor Pressure | 1.4 mmHg (20°C) |
| Type | Analytical Standard |
| CAS | 108-98-5 |
| MDL Number | MFCD00004826 |
| Flash Point | 50°C |
| Synonym | Benzenethiol; Phenyl mercaptan |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 110.18 |
| Melting Point | -15°C |
2-(4-sec-Butylphenyl)prop-2-enoic acid Pharmaceutical Secondary Standard, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmaceutical secondary standards for application in quality control provide pharma laboratories and manufacturers with a convenient and cost-effective alternative to the preparation of in-house working standards
| Boiling Point | 213°C to 218°C |
|---|---|
| Type | Analytical Standard |
| Linear Formula | C10H18 O |
| CAS | 8000-41-7 |
| MDL Number | MFCD00166983 |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| RTECS Number | WZ6600000 |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 154.25 |
| Density | 0.934 g/mL (at 20°C) |
| Type | Analytical Standard |
|---|---|
| Percent Purity | ≥97% (HPLC) |
| Linear Formula | C19H37 NO4 |
| CAS | 25518-54-1 |
| Grade | Analytical Standard |
| Synonym | (2 R)-3-Carboxy-N,N,N-trimethyl-2-[(1-oxododecyl)oxy]-1-propanaminium inner salt; L-Carnitine dodecanoyl ester; C12-Carnitine; Dodecanoyl-L-carnitine |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 343.50 |
Aflatoxin G1-13C17 Solution, 0.5 μg/mL in Acetonitrile, MilliporeSigma™ Supelco™
Aflatoxin G1-13C17 is the 13C isotope-labeled analog of the mycotoxin, aflatoxin.
Neosolaniol reference material, MilliporeSigma™ Supelco™
Neosolaniol belongs to the class of type A trichothecene mycotoxins produced by various Fusarium molds.